Samorządowa Szkoła Muzyczna I st. w Sokółce

16-100 Sokółka

ul. Mickiewicza 2A

tel. 85 711 28 17

Adres

16-100 Sokółka


ul. Mickiewicza 2A


tel. 85 711 28 17


Statystyki

  • Odwiedziło nas: 881061
  • Do końca roku: 193 dni
  • Do wakacji: WAKACJE!!!

Kartka z kalendarza

Kontakt

SSM I st. w Sokółce

ul. Mickiewicza 2a

16-100 Sokółka

sekretariat@ssmsokolka.pl

tel. (85 )711 28 17

"Nad Niemnem" - Odkrywanie Narodowego Skarbu Literatury

    26 września w naszej szkole odbyła się po raz kolejny akcja Narodowego Czytania. W tym roku czytaliśmy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To piękna okazja do zapoznania się z jednym z naszych narodowych skarbów literatury i podzielenia się wspólnym czytaniem z uczniami, nauczycielami i społecznością szkolną.

Eliza Orzeszkowa, jedna z najważniejszych polskich pisarek, napisała tę powieść w 1888 roku, a od tamtej pory stała się ona klasykiem literatury polskiej. "Nad Niemnem" to nie tylko opowieść o miłości, ale także studium społeczeństwa i narodowej tożsamości w czasach, gdy Polska nie istniała jako niepodległe państwo. Książka łączy w sobie romantyczne wątki z realistycznym obrazem życia na Wileńszczyźnie w XIX wieku. Jest to powieść nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Tegoroczna lektura pogłębiła namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy.

Dla uczniów naszej szkoły, "Nad Niemnem" to nie tylko tekst do przeczytania, to dźwięk opowieści, który można przenieść na instrumenty. Nauczyciele oraz uczniowie włączyli się w interpretację tekstu literackiego poprzez muzykę - między czytaniami odbyły się występy artystyczne. Na szczególne wyróżnienie zasługuje zespół wokalny, który zaśpiewał staropolską pieśń „ Ty pójdziesz górą, a ja doliną”.

Akcja Narodowego Czytania "Nad Niemnem" stała się okazją do tego, by połączyć dwie sztuki - literaturę i muzykę. To także dowód, że kultura i sztuka są uniwersalne i przekraczają granice dziedzin. Razem możemy czerpać inspirację z narodowego dziedzictwa, ucząc się i rozwijając nasze pasje.